Jak napisać CV? - wzór, porady i narzędzia

Na studiach nauczyłam się, że każda informacja, która ma dotrzeć do odbiorcy, musi być odpowiednio zaprojektowana. Tak samo jest w przypadku CV! To nasza przepustka, która często rozpoczyna cały proces rekrutacji. A czy wiesz jakie elementy musi zawierać CV? 

Na samym początku wyjaśnię, czym jest CV i kiedy bywa przydatne. CV, czyli curriculum vitae, to nic innego jak przebieg naszego dotychczasowego życia zawodowego. Jest to dokument, który sporządzamy zazwyczaj wtedy, gdy chcemy aplikować o pracę. Dlaczego jest taki istotny? CV to pierwsze zderzenie pracodawcy lub rekrutera z naszym profilem. Na jego podstawie ocenia on, czy nasza kandydatura jest atrakcyjna i warto spotkać się na dalszym etapie procesu rekrutacyjnego. 

Bez względu na to, czy staramy się o pracę w prestiżowej firmie, czy sklepie spożywczym, dobre CV jest podstawą. Po dokumencie tym możemy stwierdzić, czy nasz potencjalny pracownik włożył minimum wysiłku w zdobycie danego stanowiska. Słowo minimum nie zostało użyte przypadkowo - wcale nie potrzeba ogromnych umiejętności obsługi programów do edytowania tekstu, czy grafiki, aby stworzyć dobre CV. Tutaj tak naprawdę wystarczą chęci - w Internecie dostępnych jest mnóstwo darmowych kreatorów, które stworzą taki dokument za nas. O kreatorach wspomnę kilka słów za chwilę. 
 

Elementy, o których nie możesz zapomnieć, gdy tworzysz własne CV

CV poza tym, że ma przyciągnąć wzrok naszego potencjalnego pracodawcy, musi przede wszystkim zawierać odpowiednie dane. Podstawowymi elementami, w które wyposażone musi być każde CV są:
  • dane osobowe - imię i nazwisko,
  • dane kontaktowe - adres email, telefon,
  • podsumowanie doświadczenia zawodowego - informacje, gdzie do tej pory pracowaliśmy,
  • umiejętności - kompetencje twarde oraz miękkie (języki obce umieszczamy w osobnym punkcie),
  • wykształcenie - ukończone szkoły*, uczelnie wyższe,  
  • zainteresowania**
  • dodatkowa aktywność - koła naukowe, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia***
  • szkolenia i certyfikaty,
  • klauzula dotycząca zgody na przetwarzanie danych osobowych - bez tego CV zostanie odrzucone na starcie.

* Jeśli nasza edukacja skończyła się na szkole średniej, to nie wpisujemy dodatkowo ukończonego gimnazjum, czy podstawówki. Te dane nic nie wnoszą do naszego CV. Jeśli ukończyliśmy studia na uczelni wyższej, a przedtem uczyliśmy się w liceum, to również można je pominąć. Jeśli ukończyliśmy technikum, a otrzymany zawód nawiązuje do podejmowanego stanowiska, to można umieścić taką informację. 

** Nie jest to pozycja obowiązkowa, warto jednak ją uwzględnić. Rekruter może nawiązać w trakcie rozmowy do zainteresowań, na przykład w celu rozluźnienia atmosfery lub aby lepiej poznać potencjalnego pracownika. 

*** Nie jest to pozycja wymagana, ale ukazuje zdobyte doświadczenie. Dodatkowa aktywność jest szczególnie doceniana, gdy nie mamy bezpośredniego doświadczenia zawodowego. 

Mój MUST HAVE w CV

Od kilku lat w swoich CV dodaje dodatkowy element opisowy - profil osobisty. To miejsce, w którym możemy w kilku zdaniach opowiedzieć o sobie. Może to wydawać się dziwne, biorąc pod uwagę to, że cały ten dokument to MY. Jednak odpowiednio sformułowane zdania mogą być przepustką do nowej pracy. Osobiście w tym elemencie opisuje kwestie, które moim zdaniem są kluczowe w CV - wspominam o ostatnio podjętym kierunku studiów (szczególnie istotne, gdy nawiązuje on do podejmowanego stanowiska) oraz wykonywanej wcześniej pracy, która dała mi doświadczenie i umiejętności, które istotne są na stanowisku, na które aplikuje. Opisuje także swoją przyszłość i to, gdzie widzę siebie za kilka lat. Czy rekruter to w ogóle przeczyta i doceni? Być może nie, jednak zawsze warto próbować. To wasza szansa na zaprezentowanie się w kilku zdaniach.
 

Jak wygląda CV?

CV, jak każdy dokument, ma swoją określoną budowę. I obalając pewne mity - wcale nie musi zmieścić się na jednej stronie, wcale nie musimy budować go według jednego schematu i wcale nie musimy umieszczać swojego zdjęcia - a tym bardziej nie może być to selfie! 
 
Współczesne życiorysy wychodzą poza dawne schematy - nie są to już czarne dane na białym papierze. Obecnie wykorzystujemy kolory, fonty, różne wielkości tekstu, tła, podkreślenia - wszystko po to, aby wyróżnić się spośród wszystkich kandydatów! Poniżej zamieszczę kilka przykładowych układów CV (stworzone zostały w Canvie). I podkreślam - Twoje CV wcale nie musi tak wyglądać, ono ma przede wszystkim zawierać kluczowe informacje z życia, które będą ważne dla rekrutera.




Darmowe kreatory CV - wady i zalety

Kto by nie lubił darmowych kreatorów, prawda? W końcu nie każdy ma czas, umiejętności i niezbędne oprogramowanie do stworzenia takiego dokumentu. Nie mam absolutnie nic do darmowych kreatorów CV, jednak przestrzegam przed błędami i pułapkami, z którymi możecie się spotkać.

Pomimo tego, że w większości kreatorów występuje słowo darmowe, to nie do końca takie są. Możemy spotkać narzędzia, w których owszem stworzycie dokument za darmo, ale pobranie gotowego pliku będzie już płatne. Podobnie może być z wyborem niektórych, bardziej atrakcyjnych wizualnie wzorów, za które trzeba dodatkowo zapłacić.  Podczas tworzenia dokumentu w darmowych narzędziach możecie spotkać się z nieintuicyjnym interfejsem - tzw. kreatorem.  Uzupełnianie poszczególnych elementów wcale nie musi być tak oczywiste, jak w przypadku redagowania go w programie WORD. Dlatego polecam korzystać z tych narzędzi, których nie trzeba dodatkowo się uczyć. Problemem w niektórych przypadkach jest również format, w jakim możemy pobrać gotowy dokument. Jeśli pobierzemy CV w formacie docx, to mamy szansę na ponowną edycję, jeśli jednak wybierzemy format pdf, to edycja będzie wymagała nieco więcej działań z naszej strony i dodatkowych narzędzi. Wysyłając dokument do naszego potencjalnego pracodawcy, warto wybrać format pdf.

Narzędzia do tworzenia curriculum vitae - top 3

Od kilku lat własne CV tworze samodzielnie w programie WORD. Zanim jednak posiadłam odpowiednie umiejętności edycji tekstu, swój życiorys tworzyłam w darmowych kreatorach. Nie był on bardzo skomplikowany, więc wystarczało minimum.

 
Mamy do wyboru CV klasyczne, studenckie i techniczne - głównie różnią się budową. Dostępnych jest kilka szablonów i różna kolorystyka. Aby stworzyć swoje CV należy zarejestrować się w portalu pracuj.pl, gdzie po kolei uzupełniamy najważniejsze informacje. Zapisując CV na stronie mamy możliwość bezpośrednio przesyłać je do potencjalnych pracodawców, przy konkretnych ofertach pracy. Możemy je również pobrać na nasze urządzenie. W tym przypadku nie mamy zbyt wielu możliwości edycji, ale jeśli potrzebujemy podstawowy dokument, to ten kreator będzie idealny na początek.
 
 

 
2. CANVA
 
To jedno z moich ulubionych narzędzi, choć nigdy nie wykorzystywałam go do tworzenia CV. Ma ono ogromne możliwości, jednak trzeba być ostrożnym podczas edycji tekstu, aby nie rozjeżdżał się on, miał jednakową wielkość i font. Do dyspozycji mamy mnóstwo darmowych oraz płatnych wzorów. Edycja jest bardzo intuicyjna. Wybierając ten kreator, należy pamiętać o umieszczeniu klauzuli RODO na końcu dokumentu. Plik można zapisać w wielu formatach, jednak brakuje tu docx.
 

3. CV DESIGN
 
Edycja dokumentu jest bardzo prosta i intuicyjna, jednak nie ma w tym przypadku bardzo zaawansowanych szablonów. Informacje można uzupełnić na podstawie profilu w mediach społecznościowych (nie polecam tego rozwiązania). Jedynym minusem jest opłata za pobranie gotowego pliku pdf.  Jeśli chodzi o proste rozwiązania i w przystępnych cenach, to cv design będzie w porządku.



Podsumowując - bez odpowiednio skonstruowanego CV mamy nikłe szanse na otrzymanie wymarzonej pracy. Wybierając gotowe kreatory, należy zachować szczególną ostrożność na niektóre elementy. Jeśli nie mamy doświadczenia i nie wiemy jakie zestawienia będą dla nas najlepsze, wtedy warto wybrać najprostsze rozwiązania. Pamiętajmy także, że nie wszystkie darmowe rozwiązania naprawdę takie są. 


Jeśli nadal nie masz pewności, jak poprawnie stworzyć swoje CV to śmiało - zapraszam do kontaktu. Chętnie pomogę :)
 

Komentarze

instagram